Łódź, Retkinia

ul. Przełajowa 22A lokal 2A

Umów wizytę

Copyright  2023 INCLUSIO

Zakres Usług 

 

Psychiatria

 

Psychoterapia

 

Diagnoza ADHD

 

Warsztaty

 

Psychoedukacja ADHD

 

Coaching ADHD

Diagnoza ADHD w INCLUSIO zaczyna się od wizyty u lekarza psychiatry trwającej 60 minut.

 

Następnie kolejne odbywają się u psychologa (zazwyczaj są to 2 wizyty, chyba że w toku diagnozy w wyniku pozyskanych informacji wystąpi konieczność pogłębienia badania psychologicznego).

 

Proces diagnozy kończy się wizytą u lekarza psychiatry, który na podstawie wszystkich zebranych w procesie diagnostycznym danych stawia ostateczną diagnozę medyczną

( uwzględniając obecność ewentualnych zaburzeń/schorzeń współwystępujących).

Podczas tej wizyty lekarz omawia wnioski z badania lekarskiego i psychologicznego oraz ustala dalsze postępowanie (kierunek terapii, leczenie farmakologiczne).

 

 

W razie rozpoznania zaburzeń współwystępujących, w tym czynnego uzależnienia od alkoholu lub/i innych substancji psychoaktywnych, należy liczyć się z koniecznością odroczenia diagnostyki ADHD do czasu niezbędnego ustabilizowania objawów. 

W przypadku obecności uzależnienia/używania alkoholu lub/i innych substancji psychoaktywnych (SPA) konieczny jest minimum 2-tygodniowy okres abstynencji.

Diagnoza ADHD w INCLUSIO

Jak diagnozujemy:

Czy wykonane testy neuropsychologiczne bądź inne przeprowadzone badania, które posiadam ( intelekt, EEG ) są bezużyteczne lub niepotrzebnie wykonane?

 

Wedle wspomnianych wytycznych „ nie ma wskazań do rutynowego zlecania badań intelektu, testów neuropsychologicznych, EEG czy neuroobrazowania. Mogą one jednak pomóc w różnicowaniu innych problemów klinicznych, szczególnie w przypadku niepewności diagnostycznej. Mogą być również użyteczne w planowaniu leczenia i identyfikacji najlepszych strategii interwencyjnych.

 

Czy do postawienia diagnozy ADHD w INCLUSIO wystarczy przynieść wyniki

Kwestionariusza Diva-5?

 

W świetle aktualnych badań i wiedzy na dzień dzisiejszy nie istnieje żaden jeden test wystarczający dla ustalenia diagnozy ADHD.

Kwestionariusz Diva-5 może być jedynie jednym z elementów diagnozy.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż Kwestionariusz Diva-5 nie służy do samooceny i jest narzędziem osoby diagnozującej. W związku z tym kwestionariusz powinien być uzupełniany przez diagnostę w toku badania.

Sam Kwestionariusz DIVA-5 przyniesiony na wizytę będzie niewystarczający do postawienia diagnozy. 

 

Co jeśli osoba zgłaszająca się do INCLUSIO miała wykonane konsultacje bądź testy, badanie psychologiczne w innej placówce?

 

Rezerwując wizytę należy wybrać opcję wizyty pierwszorazowej ADHD - tak jak w diagnozie rozpoczynającej się w placówce INCLUSIO u lekarza psychiatry.

 

Lekarz psychiatra dopiero po przeprowadzeniu badania oraz zapoznaniu się z posiadaną przez osobę diagnozowaną w innej placówce dokumentacją / opinią psychologiczną decyduje o postawieniu diagnozy i/lub dalszym postępowaniu.

Oczywiście nie oznacza to, że taka osoba nie otrzyma odpowiedniej diagnozy i adekwatnej pomocy.

 

Dlaczego w procesie diagnozy ADHD w INCLUSIO nie wykorzystujemy MOXO?

 

Działamy zawsze w oparciu o aktualną wiedzę (zdobywaną podczas warsztatów i konferencji także międzynarodowych, badania oraz rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, według których: 

 

MOXO czyli test ciągłego wykonania (CPT) jest stosunkowo krótkim testem

( czas trwania 20minut ) mierzącym w czasie rzeczywistym reakcje osoby badanej:  

- koncentrację uwagi,

- czas reakcji,

- impulsywność,

- nadaktywność. 

MOXO nie jest testem swoistym dla ADHD oraz nie ukazuje charakterystycznej dla ADHD zmienności i fluktuacji objawów (zależnie od okoliczności, czynników motywacyjnych itp.)

 

Narzędzie to nie służy do postawienia rozpoznania ADHD, ani nie wnosi rzetelnych wyników.   Podstawą rozpoznania ADHD jest zawsze wnikliwa ocena kliniczna i dokładnie zebrany szczegółowy wywiad , w tym neurorozwojowy.

 

MOXO pozwala w późniejszym czasie jedynie ocenić mocne i słabe strony osób już zdiagnozowanych jako ADHD, może też być przydatny w ocenie efektów farmakoterapii i/lub oddziaływań niefarmakologicznych ( coaching, terapia CBT, mindfulness).

 

Proces diagnozy ADHD w INCLUSIO składa się z :

 

- pełnej diagnostyki ogólnopsychiatrycznej

(w tym wywiad ogólnomedyczny dotyczący schorzeń somatycznych),

- szczegółowego wywiadu rozwojowego,

- szczegółowego wywiadu dotyczącego objawów ADHD

- wywiadu od osoby, która znała pacjenta w dzieciństwie lub zna go od wielu lat (w miarę możliwości.


W diagnozie wykorzystywane są wybrane kwestionariusze - w tym DIVA 5 i testy diagnostyczne.

 

 

Bardzo pomocne (pożądane) w procesie diagnozy są:

 

- informacje ze świadectw i dzienniczków szkolnych

(w szczególności opisowe dotyczące uwagi, zachowania),

- wszelkie opinie/badania psychologiczne,

- opinie z PPP (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna),

- wyniki badań neuroobrazowych ( TK, RM ,EEG).

 

Mogą zostać zlecone później w toku diagnozy:

 

- aktualne wyniki badań ( w szczególności morfologia, glukoza na czczo, TSH, AST, ALT, GGTP, ferrytyna, Vit. B12, Vit.D ; Ekg spoczynkowe z oceną odstępu QTc ) – pomocne również do ustalenia terapii po diagnozie.

PROCESEM DIAGNOZY ADHD I ASD  KIERUJE LEKARZ PSYCHIATRA

 

Nasza diagnoza jest zindywidualizowana i ma charakter całościowy obejmujący aspekty biologiczne, psychologiczne i społeczne doświadczanych przez osobę trudności.

Proces diagnostyczny w Inclusio jest prowadzony zespołowo ( lekarz psychiatra i psycholog) przez osoby wyszkolone w tematyce i diagnostyce ADHD dorosłych ( lekarz psychiatra i psycholog).

W INCLUSIO do diagnozy podchodzimy bardzo rzetelnie i wnikliwie, mając świadomość, że proces diagnozy ADHD jest złożony i wymaga odpowiedzialnego podejścia.  Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne u dorosłych z ADHD dorosłych jest prowadzona zgodnie z wytycznymi/zaleceniami PTP (polskimi rekomendacjami - Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne u dorosłych z ADHD. Rekomendacje Sekcji Kształcenia Specjalizacyjnego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i koalicji organizacji na rzecz osób z ADHD – 2024 r.).